Durma Paylaş
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Durma Paylaş

Paylaşımların olduğu en kral site

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Assassin's Creed 2 Tanıtım

3 posters
YazarMesaj
TiJuanZhi
The Uploader
The Uploader
TiJuanZhi

Erkek Mesaj Sayısı : 63
Lakap : Şişman Rambo xD (Oğuz)

Assassin's Creed 2 Tanıtım Empty
MesajKonu: Assassin's Creed 2 Tanıtım   Assassin's Creed 2 Tanıtım EmptyPaz Haz. 13, 2010 1:01 pm

Assassin's Creed'in birinci oyunu hiç şüphesiz Next Generation konsolların oyunları içerisinde ayrı bir yere sahipti. Oyunun birincisi neredeyse mükemmel denecek animasyonlar, açık dünya da bütün şehirde istediğimiz yere tırmanabilme gibi bir çok opsiyonu bize ilk defa sunuyordu. Ama bir oyunda mükemmel bir konu ve oynanış olması onu mükemmel yapmaya yetmiyordu. Assassin's Creed 'in birinci oyunu bir çok eksiği de beraberinde getirmişti. Kendini devamlı tekrar eden görevler, eksik ve yetersiz kalmış yan görevler oyununun çok sıkıcı olmasına yetmişti. Peki, Xbox 360 ve PS3 için Ubisoft tarafından 17 Kasım 2009'da piyasalara verilen Assassin's Creed II bu eksikleri kapatabildi mi? Kesinlikle evet. İşte bu yazımızda bu mucizenin nasıl gerçekleştiğini inceleyeceğiz.

Assassin's Creed II'de, birinci oyunun bittiği yerden devam ediyoruz. Kahramanımız Desmond, kendi hücresinde kilitlenmiş bulunuyor. Daha sonra birinci oyundan hatırlayacağımız sarışın hatun kişi elip bizi buradan çıkarıyor. Kısa bir süre Animus'da kalıyor ve ikinci oyunun kahramanı olan Ezio Audituerre de Firenze'nin doğumuna şahit oluyoruz. Bebek halde iken Ezio'nun el, ayak ve kafa gibi uzuvlarını kendimiz hareket ettiriyor ve Ezio'nun ağladığına şahit oluyoruz. Ardından Animus'dan çıkıp, hemen bulunduğumuz ortamı yanımızdaki hatun ile terk ediyoruz. Bu arada bol aksiyon ve gizlilik bir arada yürüyor. Templars ve Assassin's gruplarının ikisi de bizim değerli atalarmızın hatıralarının peşindeler. Biz tercihimizi Assassin's grubuna katılarak belli ediyoruz. İçinde bulunduğumuz binadan, bir arabanın bagajında kaçtıktan sonra, Assassin's grubunun bulunduğu yere geliyoruz. Onlar da bir önceki oyunda Templars'ların sahip olduğu teknolojiye sahipler. Animus'un bir değişik versiyonunda yine geçmişe gidiyoruz. Ancak, bu sefer öyle çok uzak zamanlara değil, daha yakın bir çağa, İtalya'ya Rönesans dönemine gidiyoruz.

Oyunun ilk bir kaç saati bize Ezio'nun aşkları, sokak kavgaları, düşmanları, ailemiz ile ilişkilerini yaşatmak ve bu sürede tabii ki, oyuna adapte olmamızı sağlamakla geçiyor. Bu sırada Ezio'nun yeni ve eski hareketlerini öğreniyoruz. Bu uzun bir süre gibi gelebilir. Ancak bu oyundaki karakterle aranızda duygusal bir bağ kurulmasını sağlıyor. Ezio açıkçası, Altair'den çok daha insansı bir karakter olmuş.

Assassin's Creed 2 Tanıtım Imageassassinscreed2118a

Ezio, birinci oyundaki Altair'in hareketlerinin aynılarının daha da geliştirilmişine sahip. Ezio yine muhteşem Free Running sistemi ile yönetiliyor. Bu gelişmelerden bazıları silahsızken dövüşebilme, silahsızken karşımızdaki düşmanın silahını alabilme ve onu savunmasız hale getirme olarak sıralanabilir. Ezio dövüş esnasında yine malum atak ve kontratak düğmeleri ile yönetiliyor. Her şey doğru zamanlama ile ilgili, doğru zamanlama bir çok savaşı kazanmanızı sağlayacaktır. Açıkçası bunları öğrendikten sonra, korkacağınız hiçbir dövüş yok. Ortalama bir oyuncu için bu bir iki düğmeye devamlı suretle basmak olarak algılanabilir ama usta ellerde bu dövüş bir sanat haline gelecektir.

Ama tek başına dövüşmek Assassin's Creed II'de artık tek opsiyon değil. Etrafta bulunan hayat kadınları, bazı serseriler yada bir grup hayranımızı kendimiz için dövüşmeleri yada düşmanın değerli bir eşyasını çalmaları ve onları oradan uzaklaştırmaları için kiralayabiliyoruz. Bizim için savaşanlar da oldukça iyi dövüşüyorlar. Çok kısa bir süre içerisinde onlar düşmanı etkisiz hale getirirken siz de o aradan sıvışıp hedefinize dövüşmeden gidebiliyorsunuz. Çok az bir uğraş ile şehir de ayaklanma çıkarmanız bile içten değil.

Assassin's Creed 2 Tanıtım Imageassassinscreed2118

Ezio, aynı Altair gibi saklanma yerlerine sahip. Bunlar çatılardaki bahçeler, saman küpleri yada arabaları olarak sıralanabilir. Ama bunlar içerisinde artık eskisi gibi tam güvende değiliz. Düşmanlarımız eğer bizi bunların içerisine atlarken görürlerse oraya gelip ellerinde ki silahı samanların içerisine dolayısıyla bize sokmaya çalışabiliyorlar. Ama bizim de elimiz armut toplamıyor. Onlar tam samanların yanına geldiğinde biz de samanların içerisine onları çekip oracıkta onların işlerini bitiriveriyoruz. Bu arada Ezio yeni eklenen bir özellik olarak kısa süre de olsa suyun içerisine dalabiliyor ve orada kalabiliyor.

Ezio, ilk oyundakinin aksine ticaret ve gelirle de meşgul olmak zorunda etrafta ki bir çok kimse Ezio için gelir kaynağı olabilir. Böylece, Ezio çok büyük bir serveti yönetiyor olacak. Bunun yanısıra Ezio yankesiciliği de meslek haline getirebilir. Ama çok dikkatli olun insanlar paralarının çalındığını anlayınca pek de sakin olmuyorlar. Peki bu kadar para ne işe mi yarayacak? Ezio'nun canı artık eskisi gibi otomatik olarak dolmuyor. Bazı can iksirleri, hatta tedavi masrafları, silahlar zırhlar almanız gerekecek. Bunları şehirdeki çeşitli dükkanlardan alabilirsiniz. Zırhlar Ezio'nun az yara almasında çok önemli, silahlar ise düşmanları öldürmek ve onlarla başa çıkmak için gerekli ve doğal olarak da yaralandığınız da sağlık iksirleri size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Silahlarımız arasında; fırlatılabilen hançerler, küçük dövüş hançerleri, dövüş kılıçları, duman bombası ve bir de tüfek benzeri tek atışlık bir barutlu silah bulunuyor. Ezio bunların dışında düşmanlarının silahlarını da onlara karşı kullanabiliyor.

Assassin's Creed 2 Tanıtım Imageassassinscreed2118x

Oyunumuz Tuscana bölgesinde; Floronsa, Venedik ve bir kaç sürpriz yerde geçiyor. Şehirlerin genellikle merkezinde kendi malikanemiz var. Bu malikane para ile güncelleştirilebilir bir yer. Ezio, para kazandıkça malikanenizi satın aldığınız özelliklerle malikanenizi geliştirebilir ve çeşitli bonuslar elde edebilirsiniz. Mesela kilise inşa ettiniz ve karşılığında gizli bir hazine bulacaksınız. Ya da silah dükkanı inşa edecek ve silah yapımında indirim alacaksınız. Bir çok opsiyon sizi bekliyor olacak. Malikanenizin dış görünüşünü de değiştirmek elinizde olacaktır. Malikane maalesef silah değiştirebildiğiniz tek yer olacak. Ayrıca her görevin başında görevleri kabul etmeniz yada ileride ki bir zamana ertelemeniz gerekecek.
Oyunda gece ve gündüz devridaymı ise size yaşayan ve nefes alan şehirler sunmuş. Gece olduğunda sokaklardan insanlar çekiliyor. Adeta bir hayalet edasıyla sokaklarda süzülüyorsunuz. Gündüz ise etraf cıvıl cıvıl ve insanlar size yollarda yürürken saygı gösteriyor. Selam verenler bile var.

Oyunda Malikanenin altında ki bölümlerde gizli bölümler de ise bir Prince Of Persia benzeri hava ile karşılaşacaksınız. Bu ve şehrin bazı gizli yerlerinde gireceğiniz dehlizler de zamana karşı yarışacak ve aksiyonda tavan yapacaksınız. Bunun böyle olması doğal aslında, çünkü Assassin's Creed II'yi yapan ekip, Prince Of Persia: Sands Of Time'ı yapan ekip ile aynı.

Bir önceki oyunda bulunan ve devamlı kendini tekrar eden görevler artık bu oyunda yok. Onun yerine çok çeşitli görevler bu oyunda yerini almış bulunuyor. Yan görevler yine biraz ilgisiz kalmış ama olsun yine de ana hikaye çok daha karmaşık ve etkileyici bir şekilde dizayn edilmiş. Artık, bankta oturup adam dinleme yok yada yankesicilik yapmak gibi saçma görevler yok. Artık eskort etme, bir adamı bütün şehir boyunca hızla ve zamana karşı yarışarak takip etme, heyecanlı adam öldürme bölümleri ve daha fazlası var. Ama yan görevlerden bir tanesinde 30 adet gizli yazılmış bulunan Assassin's klanına ait dokümanı elde etmeniz isteniyor. Her seferinde bu dokümanları bulduktan sonra, bunları aile dostunuz Leonardo Da Vinci'ye götürüp sizin için deşifre etmesini istiyorsunuz. Allah'tan bu dokümanlar şehrin merkezinde ortalıkta bulunuyorlar ve çok kolay yerlere konmuşlar.

Oyunun seslendirmeleri birinci oyuna göre daha başarılı. Özellikle karakterler arasındaki konuşmalar ve karakterlerin mimikleri mükemmel şekilde oyuna aktarılmış. Müzikler ise tam zamanında ve mükkemmel şekilde devreye giriyor. Her şekilde sesler çok iyi ve etkileyici olmuş.

Birinci oyunda en çok şikayet edilen konulardan birisi, ekranda ağlamalardı. İkinci oyunun grafikleri biraz elden geçirilerek ve biraz da çalışma ile bu sorun büyük oranda düzeltilmiş. Hala ekranda çok fazla karakter olduğunda ağlamalar oluyor. Elimizde oyunun hem PS3 hem de Xbox 360 versiyonu bulunmaktaydı. 360 versiyonunda daha az ağlama olduğunu gördük. PS3 versiyonun da ağlamalar rakibine göre daha fazlaydı.

Birinci oyundaki bazı hatalar bu oyunda da görülüyor. Mesela bazen Ezio, bir çatıdan yere inerken, yere bir karış kaldığında ayağının birisi havada kalıyor. Ezio yere ulaştığını anlamıyor. Sek sek sekerek oynuyor. Ama rakiplerimizin maşallahı var. Bizi çatılarda takip etme de bile üstlerine yok.

Gelelim oyunun puanlamalarına:

Grafikler: 9,5 / 10

Seslendirme ve Müzikler: 9,5 / 10

Kontrol ve Oynanış: 9,5 / 10

Tekrar ve Uzun Süre oynanabilirlik: 9,2 / 10 ( Oyun 17 saat kadar sürdü. Bu süre zarfında ancak oyunun % 65'ini açabildik. )

Oyunun Konusu ve Sunumu: 9,2 / 10 ( Oyun tam bir matrix havasında size sunulmuş. Gel gitler ve şu anki çağ ile geçmiş tam iç içe sunulmuş. Mükemmel bir hikaye çizgisine sahip. )

Genel Puan: 9,5 / 10

İyi Forumlar...
Zhἶdadяαη
Cristiano RonaLdo
Cristiano RonaLdo
Zhἶdadяαη

Lakap : ChyLaq

MesajKonu: Geri: Assassin's Creed 2 Tanıtım   Assassin's Creed 2 Tanıtım EmptyPaz Haz. 13, 2010 1:03 pm

Süper Olmuş ADMİNİM Ellerine SağLık Smile
http://paylasturka.eniyiforum.org
TiJuanZhi
The Uploader
The Uploader
TiJuanZhi

Lakap : Şişman Rambo xD (Oğuz)

MesajKonu: Geri: Assassin's Creed 2 Tanıtım   Assassin's Creed 2 Tanıtım EmptyPaz Haz. 13, 2010 1:05 pm

ZhidadRan demiş ki:
Süper Olmuş ADMİNİM Ellerine SağLık Smile

Sevdiğine Sevindim Smile
xLeadeR
WebmasteR
WebmasteR
xLeadeR

Erkek Mesaj Sayısı : 26
Lakap : Gasp (eR)

MesajKonu: Geri: Assassin's Creed 2 Tanıtım   Assassin's Creed 2 Tanıtım EmptyPaz Haz. 13, 2010 1:39 pm

Alıntıysa Belirtelim Beyler . Güzel Paylasım =)

Assassin's Creed 2 Tanıtım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Assassin's Creed'Den Güzel Bir Foto :)